Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 

www.brbags.cz

 


TIPY-RADY-OTÁZKY » Údržba kůže - jak na to

 

ÚDRŽBA KŮŽE

 

Poradíme Vám, jak na kožené výrobky

Kůže - useň je přírodní materiál, který žije, dýchá, absorbuje a uvolňuje vlhkost, mastnotu, nečistoty a prach. Dokáže pouštět barvu, kterou je useň tónovaná jelikož barvu nelze 100% fixovat. Useň je pevná a pružná, avšak při nadměrné vlhkosti nebo neúměrném tahu tyto vlastnosti ztrácí a má tendenci se deformovat. Je nutné si uvědomit, že přírodní useň se liší přírodní texturou kůže /drobné jizvy, vrásky, mírné barevné rozdíly/. Toto jsou přirozené charakteristické vlastnosti přírodní usně. Dodržováním zásad pro přírodní useň, správným používáním můžete nežádoucí charakteristické vlastnosti usně potlačit a prodloužit její životnost i krásný vzhled.

Zásady pro správné používání přírodní kůže

 • výběr tašky, aktovky, kabelky, etui rozlišujte dle účelu jejich použití - povahy výrobku 
 • pravidelně výrobek impregnujte proti vlhkosti a nečistotě - používejte pouze kvalitní přípravky
 • vyhýbejte se promočení výrobku, v případě navlhnutí sušte mimo tepelné zdroje při pokojové teplotě
 • v případě poškození výrobku nebo značného znečištění přenechte raději tuto starost odborníkům
 • k čištění výrobku používejte pouze prostředky určené pro čištění přírodní usně - nepoužívejte saponáty a mýdla
 • nepoužívejte na znečistění tvrdá rozpouštědla benzín, aceton, odlakovač, atd.
 • nedeformujte výrobky jejich špatným skladováním
 • chráňte výrobky před poškrábáním ostrými předměty
 • kabelky či tašky opatřené krátkým držátkem jsou určeny výhradně pro nošení v ruce
 • výrobek musí být užíván pouze tím způsobem a k takovému účelu, pro který byl vyroben
 • nepřetěžujte povolenou nosnost: etue - 0,5 kg, dámská kabelka - 1,0 kg, taška A4 - 1,5 kg, aktovka - 2,0 kg,
 • nevystavujte výrobky dlouhodobě slunečnímu záření, dešti, prachu 

Nedodržováním těchto zásad a zanedbáním péče o výrobek ztrácí kůže své přednosti, mění svou strukturu, elastičnost, tvar a barvu !

Návod na ošetřování výrobku z přírodní usně 

Výrobky z přírodní usně se nesmí promáčet. Výrobce doporučuje 1 až 2 krát ročně výrobek ošetřit vhodným přípravkem - impregnací, vyživovacím krémem nebo výrobky k tomu určenými pro přírodní useň. Rozdílnost v barvě, nerovnosti povrchu, přirozené změny na kůži jako vpichy hmyzu, trhliny od trnů, jizvy, škrábance a barevná stínování nejsou nedostatkem materiálu. Podtrhují charakter přírodní usně, oblíbeného přírodního produktu, který je vyhledávaným módním prvkem. Ve výrobě se na barevnou úpravu usní používají ekologické, vodou ředitelné barvy, které nejsou vždy stálobarevné, zvláště při styku s vodou.

Odstranění skvrn

 • odstranění mokrých skvrn - navlhčit parou nebo rozprašovačem, v žádném případě nevytírat, otřít vlhkou jemnou houbou či utěrkou, nechat pozvolna vyschnout při pokojové teplotě a ošetřit např.vyživovacím krémem nebo impregnací
 • skvrny od pera - odstraňujeme vatovou tyčinkou namočenou ve směsi líh - voda v poměru 1:1
 • mastné skvrny - (čerstvé) posypte magnéziem nebo křídovým prachem a nechejte 24 hodin účinkovat, prach jemně odstraňte, získaná patina kůži neznehodnocuje, ale naopak kůži přidává duši a charakter přírodního materiálu

Impregnace

Impregnace u kožených výrobků zamezuje především pronikání mastnoty, nečistot a vlhkosti. Impregnace se provádí nanesením speciálního přípravku ve formě krému, nebo spreje. Chrání proti poškození a zanesení pórovité struktury usně a průniku vlhkosti. Impregnaci proveďte již před prvním používáním výrobku a pravidelně proceduru opakujte s ohledem na intenzitu nošení a frekvenci čištění. Impregnace není trvalá, je nutné ji obnovovat! Impregnace zároveň useň vyživují a zajišťují její vláčnost.

Elastičnost

Časem a intenzitou používání ztrácí useň svou přirozenou vlhkost, kolagenová vlákna svou měkkost a pružnost. Aby nedocházelo k poškození její struktury, je nutné zajistit výrobku výživu. Částečně vyživují useň impregnace. K pečlivé výživě však slouží krémy speciálně určené pro přírodní useň.

Čištění

Mechanické nečistoty jako prach, špína a běžné skvrny odstraňujte pokud možno ihned. Pokud je výrobek impregnován lépe se čistí, protože nečistoty neprojdou přes impregnační vrstvu. Malé znečištění odstraňte vlhkým hadříkem a poté vytřete do sucha. Šmouhy, flíčky a zatřené nečistoty šetrně odstraňují speciální gumy. 

 

Doporučené přípravky pro Br.Bags:

 • Impregnace Antiacqua                                                    
 • Univerzální krém na kůži Br.Bags                           

 

Pro veškerá ošetření výrobků z přírodní kůže používejte výhradně prostředky k tomu určené !