Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 

www.brbags.cz

 


TIPY-RADY-OTÁZKY » Kůže nebo useň

 

KŮŽE NEBO USEŇ

 

Zpracování kůže

Zpracování kůže na useň bylo jednou z prvních řemeslných dovedností, které si člověk osvojil a usňové výrobky se staly nedílnou součástí jeho života. Výrobu usní z kůží (koželužský proces) můžeme rozdělit na výrobu holiny, činění (mokrý proces), před - úpravu, konečnou úpravu (suchý proces). Zpracovaná kůže se nazývá useň.

 

Výroba holiny /mokrý proces/

Výroba holiny zahrnuje několik operací. Námok - namáčení surových kůží ve vodě. Účelem námoku je přivést kůži do takového stavu v jakém byla po stažení ze zvířete tzn.dostat do kůže 70-75 % vody, odstranit konzervační prostředky (např. sůl), vyloužit co nejvíce šťáv a bílkovin, očistit kůži od nečistot, které zůstaly na povrchu suroviny. Odtučňování - zbavování holiny nerozpustných přebytečných tuků a zajištění stejnoměrného rozvrstvení tuků v usni. Loužení - uvolnění pokožky a chlupů. Odchlupování - zbavuje chlupů a pokožky. Mízdření a orážení - odstranění z rubu kůže podkožního vaziva se zbytky svalů a blan. Omykání - zbavení holiny zbytkových chlupových kořínků, malých chloupků a pokožky. Činění - zabránění slepení kolagenových vláken v rohovitou hmotu.

 

Před-úprava a konečná úprava usní /suchý proces/

Uložení po sušení - po dobu asi 3 až 5 dní se usně uloží v místnosti s relativní vlhkostí vzduchu 65% a teplotě 18°C, aby se dosáhlo stavu rovnoměrného rozdělení vlhkosti. Vlhčení - je první operací při úpravě usní. Protože usně po sušení jsou tvrdé a mají stažený líc, další zpracování by bylo velmi obtížné. Je proto potřebné opětovně dodat do usní vlhkost. Měkčení - se provádí po sušení a následném vlhčení, aby se odstranila tvrdost, lámavost a smrštěný tvar. Měkčením se dodává usním potřebná měkkost, ohebnost a případně i zvýšená tažnost. Napínání a druhé sušení - provádí se zejména za účelem získání vyšší výtěžnosti usní a získání konečného tvaru usně. Broušení - je jednou z důležitých koželužských operací. Hlavním účelem je zjemnit, očistit a uhladit mírně poškozený líc (např. prašiviny, mělké škrábance) nebo líc usní. Odprašování -  je operace na odstranění jemného usňového prachu po broušení, aby nedocházelo k vadám při barvení a apretaci usní. Žehlení - je operace, která probíhá u většiny usní a provádí se i vícekrát. Žehlení před apretováním a broušením useň vyhladí a vyrovná a částečně se zhutní lícová vrstva. Mechanické zhušťování - válení usní má za cíl dodat usním potřebnou hutnost, tuhost a hladký lesklý povrch. Apretování -  dodává vyšší odolnost vůči vlhku, světlu, vzduchu, opotřebení, umožňuje ošetřování výrobků, stejnoměrnost a sytost vybarvení, ovlivňuje lesk, či mat, odstín, dodává usním elegantní vzhled. Může zvýraznit přírodní charakter usní, nebo je naopak změnit v požadovaný efekt. Leštění - leštěním se vytváří jemný lom a správné zrno líce, dodává usním lesklý, hladký a celistvý povrch. Tukování - je nanášení tuku nebo tukových látek na líc černých usní, aby se dosáhlo dojmu sytější černě.

 

 Kolekce Br.Bags

Kůže pro výrobů tašek Br.Bags se nakupuje pouze od důvěryhodných, profesionálních koželužen v EU, kde je jistota kvality kůže - usně a jejího zpracování. Kožené tašky, kabelky a další produkty z naší kolekce jsou vyrobeny převážně z 2-3mm tlusté hovězinové lícové kůže Crazy Horse. Jsou určeny pro muže a ženy, kteří požadují především odolnost a pevnost materiálu v kombinaci s vynikající přírodní krásou matné kůže. Kůže je přírodní materiál který žije, dýchá, absorbuje a uvolňuje vlhkost. Dobře udržovaná, řádně čištěná kůže zůstává po dlouhou dobu krásná, elegantní a příjemná na dotek.